Committees

ORGANIZING COMMITTEE:

Do Van Nam (Chair) — Phenikaa University and Phenikaa Institute for Advanced Study, Vietnam (pesonal webpage)

Dario Bercioux (Co-chair) — Donostia International Physics Center (DIPC), Donostia-San Sebastián, Spain   (personal webpage)

Philippe Dollfus — Paris-Sud university, France 

Jean Tran Thanh Van — Director of ICISE, Quy Nhon, Vietnam 

Reyes Calvo — Univerisity of Alicante & CIC nanoGune, Donostia-San Sebastián, Spain 

Nghiem Thi Minh Hoa — Phenikaa University and Phenikaa Institute for Advanced Study, Vietnam 

Tineke van den Berg — Donostia International Physics Center (DIPC) Donostia-San Sebastián, Spain 

Hao Van Bui — Phenikaa University, Vietnam  

Dinh Van An — Vietnam Japan University, Vietnam 

Nguyen Thi Thuy  Hang — Ho Chi Minh City University of Technology,  Vietnam


STEERING COMMITTEE: 

Jean-Pierre Leburton (Chair)—  Univ. of Illinois, Urbana, USA

Gottfried Döhler — Univ. Erlangen, Germany

Gil de Aquino Farias — Fed. U. de Ceara, Fortaleza, Brazil

Manfred Helm — HZDR, Dresden, Germany

Jian Liu — CAS Beijing, China

Xavier Marie — INSA Toulouse, France

Pedro Pereyra Padilla — UAM Azcapotzalco, Mexico

Gloria Platero — ICMM-CSIC, Madrid, Spain

Jong-Chun Woo — Seoul National University, South Korea

 Ruiqin Zhang — City University of Hong Kong. China



INERNATIONAL ADVISORY  COMMITTEE:

Robert Blick — Hamburg University

Tomasz Dietl — IFPAN Warsaw

Klaus Ensslin — ETH Zurich

Annalisa Fasolino — Nijmegen University

Holger Granh — Paul Drude Institute

Pawel Hawrylak — University of Ottawa

Klaus von Klitzing MPI-FKF Stuttgart

Frank Koppens — ICFO

Charles Lieber — University of Harvard

Ceferino López — ICMM-CSIC

Steven Louie — University of Berkeley

Patricia Lustoza de Souza — PUC Rio de Janeiro

Bernard Plaçais — LPA-ENS

Francois Peeters — University of Antwerp

Jason Petta — Princeton University

Maurice Skolnick — University of Sheffield

Stephanie Reich — FU Berlin

Seigo Tarucha — Tokyo University

Chris van de Walle — UCSB

Hongqi Xu — Peking University

Nobuya Mori — Osaka University

Tsuneya Ando — Tokyo Institute of Technology

Kensuke Kobayashi — Osaka University

Qikun Xue — Tsinghua University



PROGRAM COMMITTEE:

Liliana Arrachea — Universidad de Buenos Aires 

Gloria Platero — ICMM-CSIC, Madrid

Jean-Pierre Leburton — Univ. of Illinois

Gottfried Döhler — Univ. Erlangen

Gil de Aquino Farias — Fed. U. de Ceara, Fortaleza

Manfred Helm — HZDR

Jian Liu — CAS Beijing

Xavier Marie — INSA Toulouse

Pedro Pereyra Padilla — UAM Azcapotzalco

Jong-Chun Woo — Seoul National University

Ruiqin Zhang City — University of Hong Kong

Kazuhiko Hirakawa — Tokyo University

Jinfeng Jia SJTU — Shanghai

Gerrit Bauer — Tohoku University

Minamitani Emi — National Institute of Natural Science

Sophie Gueron — University of Paris-Sud

Ming-Hao Liu — National Cheng Kung University

Peter Samuelsson — Lund University

Kawabata Shiro — National Institute of Advanced Industrial Science &Technology

Klaus Richter — Regensburg University

Procolo Lucignano —  University of Naples

Alessandro De Martino — City, University of London

Heiner Linke — Lund University

Bartłomiej Szafran  — AGH University of Science and Technology

© The ICSNN 2020 TEAM